Matuj z nami - szachy

Warsztaty szachowe obecne są w MDK od początku. Kontynuujęmy naukę podstaw tej gry. Udział mogą brać dzieci i młodzież w dowolnym wieku. Osoba prowadząca to Paweł Bęben.

17 września 2017 roku w Trzciance odbył się już VII Międzynarodowy Memoriał Szachowy im. Ferdynanda Dziedzica. Głównym organizatorem turnieju było Stowarzyszenie im. Ferdynanda Dziedzica przy współpracy partnerów, którymi byli miasto i gmina Trzcianka, Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance oraz Wielkopolski Związek Szachowy.

Po raz kolejny rozgrywki miały miejsce w Hali Sportowo-Widowiskowej w Trzciance, która na dobre zagościła już na szachowej mapie Polski, jako idealne miejsce do rozgrywania najlepszego jednodniowego turnieju szachowego w kraju.

W tym roku do Trzcianki zawitali czołowi szachiści z Polski. Listę startową otwierał arcymistrz Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), który jest najlepszym zawodnikiem w kraju i legitymuje się 22 rankingiem na świecie. Należy nadmienić, że był to pierwszy turniej szachów szybkich zagrany w tym roku przez arcymistrza z Kwidzynia i pierwszy turniej rozegrany w Polsce! Kolejnymi zawodnikami, którzy uświetnili Memoriał swoim udziałem byli arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – aktualny Mistrz Świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, arcymistrz Michał Krasenkow (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), arcymistrz Jacek Tomczak (Akademia Szachowa Gliwice) oraz arcymistrz Michał Olszewski (Akademia Szachowa Gliwice). Na starcie nie zabrakło również najbardziej utytułowanego zawodnika w Polsce, pierwszego polskiego arcymistrza - Włodzimierza Schmidta (Akademia Szachowa Gliwice). W sumie w VII Międzynarodowym Memoriale Szachowym wzięło udział 194 szachistów z 4 krajów, a więc więcej niż w ubiegłej edycji.

Ciekawostką jest fakt, że różnica pomiędzy najstarszym a najmłodszym uczestnikiem turnieju wyniosła aż 80 lat! Obaj zawodnicy spotkali się ze sobą w drugiej rundzie turnieju, a ich pojedynek zakończył się wygraną bardziej doświadczonego zawodnika.

Po całodziennej rywalizacji, ostatecznie zwycięzcą okazał się arcymistrz Kacper Piorun z dorobkiem 8,5 pkt. (na 9 możliwych). Na drugim miejscu uplasował się mistrz międzynarodowy Marcin Szeląg (Akademia Szachowa Gliwice), a na ostatnim miejscu podium stanęła arcymistrzyni Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów), która jednocześnie otrzymała nagrodę dla najlepszej kobiety.

Pula nagród tegorocznego Memoriału wyniosła ponad 20 000 zł. Turniej dofinansowano ze środków gminy Trzcianka w kwocie 15 000 zł.

Maciej Cybulski / foto: Leszek Malicki

W sobotę 3.06.2017r. w Pile odbył się turniej szachowy "Szachuj z Copy System o Puchar Prezydenta Miasta Piły", który zgromadził na starcie 92 zawodników ze szkół z północnej Wielkopolski.

MDK w Trzciance reprezentowało trzech zawodników. Nasi zawodnicy wypadli bardzo dobrze, zajmując wysokie miejsca.

W kategorii szkół podstawowych zwyciężył Filip Bęben, czwarte miejsce zajął Piotr Żebrowski, a dwudzieste miejsce zajął Hubert Antkowiak.

Naszym zawodnikom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

9 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbyły się Półfinały Mistrzostw Wielkopolski w Szachach. Uprawnieni do startu byli juniorzy do 18 roku życia reprezentujący powiaty: pilski, czarnkowsko-trzcianecki, międzychodzki, wągrowiecki, złotowski i chodzieski.

Na szczególne wyróżnienie zasługują zawodnicy:

do lat 9: Kajetan Sroka, Jędrzej Jesion i Michał Podolski

do lat 11: Filip Bęben, Piotr Żebrowski i Michał Palacz, grupę dziewcząt wygrała Natasza Andruszko,

do lat 13: Szymon Rzechtalski i Błażej Jasielonis

do lat 15: Miłosz Spychalski, Mateusz Wieczorek i Mateusz Kalczyński

do lat 17: Łukasz Osada, Michał Kisiel i najlepsza z dziewcząt Marta Sawicka.

Turniej został zorganizowany przez Wielkopolski Związek Szachowy, Stowarzyszenie im. Ferdynanda Dziedzica oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance.

Zapraszamy serdecznie na Półfinał Mistrzostw Wielkopolski Juniorów w Szachach, który odbędzie się 9 kwietnia w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance od godz. 10:00.

Prawo do udziału mają wszyscy zawodnicy do 17 roku życia reprezentujących powiaty: pilski, czarnkowsko-trzcianecki, międzychodzki, wągrowiecki, złotowski, chodzieski.

Dla najlepszych w kategoriach do lat: 9,11,13,15 i 17 przewidziane medale i nagrody rzeczowe oraz awans na Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów.

W niedzielę 26.02.2017 r. trójka szachistów MDK Trzcianka wzięło udział w III Obornickim Turnieju imienia Roberta Fischera. Nasi szachiści spisali się bardzo dobrze. Zawodnicy MDK Trzcianka walczyli bojowo, w rozegranych przez nich partiach nie było żadnego remisu. W klasyfikacji juniorów do 18 lat, spośród 36 zawodników, drugie miejsce zajął Mateusz Wieczorek z wynikiem 5 na 6 punktów, czwarte miejsce zajął Filip Bęben, który zdobył 4 punkty, a siódme miejsce zajął Mateusz Dolny, który zdobył również 4 punkty i zdobył IV kat. szachową.